E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
falzen falzen (D) – agrafer (F)
Stammformen falzenfalztgefalzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfalzen
dufalz
hien/si,hatt/etfalzt
mirfalzen
dirfalzt
sifalzen
Pass compos
echhugefalzt
duhuesgefalzt
hien/si,hatt/ethuetgefalzt
mirhugefalzt
dirhuttgefalzt
sihugefalzt
Plus-que-parfait
echhatgefalzt
duhasgefalzt
hien/si,hatt/ethatgefalzt
mirhategefalzt
dirhatgefalzt
sihategefalzt
Futur I
echwäert falzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefalzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffalzen
dugéifsfalzen
hien/si,hatt/etgéiffalzen
mirgéifefalzen
dirgéiftfalzen
sigéifefalzen
Conditionnel Pass compos
echhttgefalzt
duhssgefalzt
hien/si,hatt/ethttgefalzt
mirhättegefalzt
dirhttgefalzt
sihättegefalzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfalz!
Plurielfalzt!
gefalzt
falzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigefalzt
dugëssgefalzt
hie/si,hatt/etgëttgefalzt
mirgigefalzt
dirgittgefalzt
sigigefalzt
Pass compos
echsigefalzt ginn
dubassgefalzt ginn
hien/si,hatt/etassgefalzt ginn
mirsigefalzt ginn
dirsiddgefalzt ginn
sisigefalzt ginn
Plus-que-parfait
echwargefalzt ginn
duwaarsgefalzt ginn
hien/si,hatt/etwargefalzt ginn
mirwaregefalzt ginn
dirwaartgefalzt ginn
siwaregefalzt ginn
Futur I
echwäert gefalzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefalzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gefalzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gefalzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gefalzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles