E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fanatis-éier-en fanatisieren (D) – fanatiser (F)
Stammformen fanatis-éier-enfanatis-éier-tfanatis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echfanatis-éier-en
dufanatis-éier-s
hien/si,hatt/etfanatis-éier-t
mirfanatis-éier-en
dirfanatis-éier-t
sifanatis-éier-en
Passé composé
echhufanatis-éier-t
duhuesfanatis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfanatis-éier-t
mirhufanatis-éier-t
dirhuttfanatis-éier-t
sihufanatis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfanatis-éier-t
duhasfanatis-éier-t
hien/si,hatt/ethatfanatis-éier-t
mirhatefanatis-éier-t
dirhatfanatis-éier-t
sihatefanatis-éier-t
Modale Futur I
echwäert fanatis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert fanatis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffanatis-éier-en
dugéifsfanatis-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffanatis-éier-en
mirgéifefanatis-éier-en
dirgéiftfanatis-éier-en
sigéifefanatis-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättfanatis-éier-t
duhässfanatis-éier-t
hien/si,hatt/ethättfanatis-éier-t
mirhättefanatis-éier-t
dirhättfanatis-éier-t
sihättefanatis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfanatis-éier!
Plurielfanatis-éier-t!
fanatis-éier-t
fanatis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgifanatis-éier-t
dugëssfanatis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttfanatis-éier-t
mirgifanatis-éier-t
dirgittfanatis-éier-t
sigifanatis-éier-t
Passé composé
echsifanatis-éier-t ginn
dubassfanatis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassfanatis-éier-t ginn
mirsifanatis-éier-t ginn
dirsiddfanatis-éier-t ginn
sisifanatis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarfanatis-éier-t ginn
duwaarsfanatis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarfanatis-éier-t ginn
mirwarefanatis-éier-t ginn
dirwaartfanatis-éier-t ginn
siwarefanatis-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert fanatis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert fanatis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif fanatis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif fanatis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier fanatis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles