E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
faszinéieren faszinieren (D)fasciner (F)
Stammformen faszinéierenfaszinéiertfaszinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfaszinéieren
dufaszinéiers
hien/si,hatt/etfaszinéiert
mirfaszinéieren
dirfaszinéiert
sifaszinéieren
Passé composé
echhufaszinéiert
duhuesfaszinéiert
hien/si,hatt/ethuetfaszinéiert
mirhufaszinéiert
dirhuttfaszinéiert
sihufaszinéiert
Plus-que-parfait
echhatfaszinéiert
duhasfaszinéiert
hien/si,hatt/ethatfaszinéiert
mirhatefaszinéiert
dirhatfaszinéiert
sihatefaszinéiert
Futur I
echwäert faszinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert faszinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffaszinéieren
dugéifsfaszinéieren
hien/si,hatt/etgéiffaszinéieren
mirgéifefaszinéieren
dirgéiftfaszinéieren
sigéifefaszinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfaszinéiert
duhässfaszinéiert
hien/si,hatt/ethättfaszinéiert
mirhättefaszinéiert
dirhättfaszinéiert
sihättefaszinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaszinéier!
Plurielfaszinéiert!
faszinéiert
faszinéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgifaszinéiert
dugëssfaszinéiert
hie/si,hatt/etgëttfaszinéiert
mirgifaszinéiert
dirgittfaszinéiert
sigifaszinéiert
Passé composé
echsifaszinéiert ginn
dubassfaszinéiert ginn
hien/si,hatt/etassfaszinéiert ginn
mirsifaszinéiert ginn
dirsiddfaszinéiert ginn
sisifaszinéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarfaszinéiert ginn
duwaarsfaszinéiert ginn
hien/si,hatt/etwarfaszinéiert ginn
mirwarefaszinéiert ginn
dirwaartfaszinéiert ginn
siwarefaszinéiert ginn
Futur I
echwäert faszinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert faszinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif faszinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif faszinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier faszinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles