E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
assuréieren sicherstellen (D) – assurer (F) – to assure (E)
Stammformen assuréierenassuréiertassuréiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echassuréieren
duassuréiers
hien/si,hatt/etassuréiert
mirassuréieren
dirassuréiert
siassuréieren
Passé composé
echhunnassuréiert
duhuesassuréiert
hien/si,hatt/ethuetassuréiert
mirhunnassuréiert
dirhuttassuréiert
sihunnassuréiert
Plus-que-parfait
echhatassuréiert
duhasassuréiert
hien/si,hatt/ethatassuréiert
mirhatenassuréiert
dirhatassuréiert
sihatenassuréiert
Futur I
echwäert assuréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert assuréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifassuréieren
dugéifsassuréieren
hien/si,hatt/etgéifassuréieren
mirgéifenassuréieren
dirgéiftassuréieren
sigéifenassuréieren
Conditionnel Passé composé
echhättassuréiert
duhässassuréiert
hien/si,hatt/ethättassuréiert
mirhättenassuréiert
dirhättassuréiert
sihättenassuréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierassuréier!
Plurielassuréiert!
assuréiert
assuréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnassuréiert
dugëssassuréiert
hie/si,hatt/etgëttassuréiert
mirginnassuréiert
dirgittassuréiert
siginnassuréiert
Passé composé
echsinnassuréiert ginn
dubassassuréiert ginn
hien/si,hatt/etassassuréiert ginn
mirsinnassuréiert ginn
dirsiddassuréiert ginn
sisinnassuréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarassuréiert ginn
duwaarsassuréiert ginn
hien/si,hatt/etwarassuréiert ginn
mirwarenassuréiert ginn
dirwaartassuréiert ginn
siwarenassuréiert ginn
Futur I
echwäert assuréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert assuréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif assuréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif assuréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier assuréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles