E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfechten verfechten (D)professer (F)
Stammformen verfechtenverfechtverfecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfechten
duverfechts
hien/si,hatt/etverfecht
mirverfechten
dirverfecht
siverfechten
Pass compos
echhuverfecht
duhuesverfecht
hien/si,hatt/ethuetverfecht
mirhuverfecht
dirhuttverfecht
sihuverfecht
Plus-que-parfait
echhatverfecht
duhasverfecht
hien/si,hatt/ethatverfecht
mirhateverfecht
dirhatverfecht
sihateverfecht
Futur I
echwäert verfechten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfechten
dugéifsverfechten
hien/si,hatt/etgéifverfechten
mirgéifeverfechten
dirgéiftverfechten
sigéifeverfechten
Conditionnel Pass compos
echhttverfecht
duhssverfecht
hien/si,hatt/ethttverfecht
mirhätteverfecht
dirhttverfecht
sihätteverfecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfecht!
Plurielverfecht!
verfecht
verfechten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverfecht
dugëssverfecht
hie/si,hatt/etgëttverfecht
mirgiverfecht
dirgittverfecht
sigiverfecht
Pass compos
echsiverfecht ginn
dubassverfecht ginn
hien/si,hatt/etassverfecht ginn
mirsiverfecht ginn
dirsiddverfecht ginn
sisiverfecht ginn
Plus-que-parfait
echwarverfecht ginn
duwaarsverfecht ginn
hien/si,hatt/etwarverfecht ginn
mirwareverfecht ginn
dirwaartverfecht ginn
siwareverfecht ginn
Futur I
echwäert verfecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verfecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verfecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verfecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfechtenfechtenufechten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles