E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fecht-en fechten (D)combattre (F)
Stammformen fecht-enfech-tge-fech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfecht-en
dufecht-s
hien/si,hatt/etfech-t
mirfecht-en
dirfech-t
sifecht-en
Pass compos
echhuge-fech-t
duhuesge-fech-t
hien/si,hatt/ethuetge-fech-t
mirhuge-fech-t
dirhuttge-fech-t
sihuge-fech-t
Plus-que-parfait
echhatge-fech-t
duhasge-fech-t
hien/si,hatt/ethatge-fech-t
mirhatege-fech-t
dirhatge-fech-t
sihatege-fech-t
Futur I
echwäert fecht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffecht-en
dugéifsfecht-en
hien/si,hatt/etgéiffecht-en
mirgéifefecht-en
dirgéiftfecht-en
sigéifefecht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fech-t
duhssge-fech-t
hien/si,hatt/ethttge-fech-t
mirhättege-fech-t
dirhttge-fech-t
sihättege-fech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfecht!
Plurielfech-t!
ge-fech-t
fecht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-fech-t
dugëssge-fech-t
hie/si,hatt/etgëttge-fech-t
mirgige-fech-t
dirgittge-fech-t
sigige-fech-t
Pass compos
echsige-fech-t ginn
dubassge-fech-t ginn
hien/si,hatt/etassge-fech-t ginn
mirsige-fech-t ginn
dirsiddge-fech-t ginn
sisige-fech-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-fech-t ginn
duwaarsge-fech-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-fech-t ginn
mirwarege-fech-t ginn
dirwaartge-fech-t ginn
siwarege-fech-t ginn
Futur I
echwäert ge-fech-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fech-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-fech-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-fech-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-fech-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfecht-enufecht-enverfecht-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles