E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
féck-en ficken (vulg.) (D) – baiser (vulg.) (F)
Stammformen féck-enféck-tge-féck-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echféck-en
duféck-s
hien/si,hatt/etféck-t
mirféck-en
dirféck-t
siféck-en
Passé composé
echhuge-féck-t
duhuesge-féck-t
hien/si,hatt/ethuetge-féck-t
mirhuge-féck-t
dirhuttge-féck-t
sihuge-féck-t
Plus-que-parfait
echhatge-féck-t
duhasge-féck-t
hien/si,hatt/ethatge-féck-t
mirhatege-féck-t
dirhatge-féck-t
sihatege-féck-t
Modale Futur I
echwäert féck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-féck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifféck-en
dugéifsféck-en
hien/si,hatt/etgéifféck-en
mirgéifeféck-en
dirgéiftféck-en
sigéifeféck-en
Conditionnel passé composé
echhättge-féck-t
duhässge-féck-t
hien/si,hatt/ethättge-féck-t
mirhättege-féck-t
dirhättge-féck-t
sihättege-féck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierféck!
Plurielféck-t!
ge-féck-t
féck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-féck-t
dugëssge-féck-t
hie/si,hatt/etgëttge-féck-t
mirgige-féck-t
dirgittge-féck-t
sigige-féck-t
Passé composé
echsige-féck-t ginn
dubassge-féck-t ginn
hien/si,hatt/etassge-féck-t ginn
mirsige-féck-t ginn
dirsiddge-féck-t ginn
sisige-féck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-féck-t ginn
duwaarsge-féck-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-féck-t ginn
mirwarege-féck-t ginn
dirwaartge-féck-t ginn
siwarege-féck-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-féck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-féck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-féck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-féck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier ge-féck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles