E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
federalis-éier-en föderalisieren (D) – fédéraliser (F)
Stammformen federalis-éier-enfederalis-éier-tfederalis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echfederalis-éier-en
dufederalis-éier-s
hien/si,hatt/etfederalis-éier-t
mirfederalis-éier-en
dirfederalis-éier-t
sifederalis-éier-en
Passé composé
echhufederalis-éier-t
duhuesfederalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfederalis-éier-t
mirhufederalis-éier-t
dirhuttfederalis-éier-t
sihufederalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfederalis-éier-t
duhasfederalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatfederalis-éier-t
mirhatefederalis-éier-t
dirhatfederalis-éier-t
sihatefederalis-éier-t
Modale Futur I
echwäert federalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert federalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffederalis-éier-en
dugéifsfederalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffederalis-éier-en
mirgéifefederalis-éier-en
dirgéiftfederalis-éier-en
sigéifefederalis-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättfederalis-éier-t
duhässfederalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättfederalis-éier-t
mirhättefederalis-éier-t
dirhättfederalis-éier-t
sihättefederalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfederalis-éier!
Plurielfederalis-éier-t!
federalis-éier-t
federalis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgifederalis-éier-t
dugëssfederalis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttfederalis-éier-t
mirgifederalis-éier-t
dirgittfederalis-éier-t
sigifederalis-éier-t
Passé composé
echsifederalis-éier-t ginn
dubassfederalis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassfederalis-éier-t ginn
mirsifederalis-éier-t ginn
dirsiddfederalis-éier-t ginn
sisifederalis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarfederalis-éier-t ginn
duwaarsfederalis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarfederalis-éier-t ginn
mirwarefederalis-éier-t ginn
dirwaartfederalis-éier-t ginn
siwarefederalis-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert federalis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert federalis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif federalis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif federalis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier federalis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles