E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfeelen verfehlen (D)manquer, rater (F)
Stammformen verfeelenverfeeltverfeelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfeelen
duverfeels
hien/si,hatt/etverfeelt
mirverfeelen
dirverfeelt
siverfeelen
Pass compos
echhuverfeelt
duhuesverfeelt
hien/si,hatt/ethuetverfeelt
mirhuverfeelt
dirhuttverfeelt
sihuverfeelt
Plus-que-parfait
echhatverfeelt
duhasverfeelt
hien/si,hatt/ethatverfeelt
mirhateverfeelt
dirhatverfeelt
sihateverfeelt
Futur I
echwäert verfeelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfeelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfeelen
dugéifsverfeelen
hien/si,hatt/etgéifverfeelen
mirgéifeverfeelen
dirgéiftverfeelen
sigéifeverfeelen
Conditionnel Pass compos
echhttverfeelt
duhssverfeelt
hien/si,hatt/ethttverfeelt
mirhätteverfeelt
dirhttverfeelt
sihätteverfeelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfeel!
Plurielverfeelt!
verfeelt
verfeelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
feelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles