E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
attach-éier-en anbinden (D)attacher (F)to tether (E)
Stammformen attach-éier-enattach-éier-tattach-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echattach-éier-en
duattach-éier-s
hien/si,hatt/etattach-éier-t
mirattach-éier-en
dirattach-éier-t
siattach-éier-en
Passé composé
echhunnattach-éier-t
duhuesattach-éier-t
hien/si,hatt/ethuetattach-éier-t
mirhunnattach-éier-t
dirhuttattach-éier-t
sihunnattach-éier-t
Plus-que-parfait
echhatattach-éier-t
duhasattach-éier-t
hien/si,hatt/ethatattach-éier-t
mirhatenattach-éier-t
dirhatattach-éier-t
sihatenattach-éier-t
Futur I
echwäert attach-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attach-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifattach-éier-en
dugéifsattach-éier-en
hien/si,hatt/etgéifattach-éier-en
mirgéifenattach-éier-en
dirgéiftattach-éier-en
sigéifenattach-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättattach-éier-t
duhässattach-éier-t
hien/si,hatt/ethättattach-éier-t
mirhättenattach-éier-t
dirhättattach-éier-t
sihättenattach-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierattach-éier!
Plurielattach-éier-t!
attach-éier-t
attach-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnattach-éier-t
dugëssattach-éier-t
hie/si,hatt/etgëttattach-éier-t
mirginnattach-éier-t
dirgittattach-éier-t
siginnattach-éier-t
Passé composé
echsinnattach-éier-t ginn
dubassattach-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassattach-éier-t ginn
mirsinnattach-éier-t ginn
dirsiddattach-éier-t ginn
sisinnattach-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarattach-éier-t ginn
duwaarsattach-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarattach-éier-t ginn
mirwarenattach-éier-t ginn
dirwaartattach-éier-t ginn
siwarenattach-éier-t ginn
Futur I
echwäert attach-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attach-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif attach-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif attach-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier attach-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles