E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchfeier-en durchfeiern (D)faire la fe sans arr (F)
Stammformen duerchfeier-enfeier-t duerchduerchge-feier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfeier-en duerch
dufeier-s duerch
hien/si,hatt/etfeier-t duerch
mirfeier-en duerch
dirfeier-t duerch
sifeier-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-feier-t
duhuesduerchge-feier-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-feier-t
mirhunnduerchge-feier-t
dirhuttduerchge-feier-t
sihunnduerchge-feier-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-feier-t
duhasduerchge-feier-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-feier-t
mirhatenduerchge-feier-t
dirhatduerchge-feier-t
sihatenduerchge-feier-t
Futur I
echwäert duerchfeier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-feier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchfeier-en
dugéifsduerchfeier-en
hien/si,hatt/etgéifduerchfeier-en
mirgéifenduerchfeier-en
dirgéiftduerchfeier-en
sigéifenduerchfeier-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-feier-t
duhssduerchge-feier-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-feier-t
mirhttenduerchge-feier-t
dirhttduerchge-feier-t
sihttenduerchge-feier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfeier duerch!
Plurielfeier-t duerch!
duerchge-feier-t
duerchfeier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduerchge-feier-t
dugëssduerchge-feier-t
hie/si,hatt/etgëttduerchge-feier-t
mirginnduerchge-feier-t
dirgittduerchge-feier-t
siginnduerchge-feier-t
Pass compos
echsinnduerchge-feier-t ginn
dubassduerchge-feier-t ginn
hien/si,hatt/etassduerchge-feier-t ginn
mirsinnduerchge-feier-t ginn
dirsiddduerchge-feier-t ginn
sisinnduerchge-feier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchge-feier-t ginn
duwaarsduerchge-feier-t ginn
hien/si,hatt/etwarduerchge-feier-t ginn
mirwarenduerchge-feier-t ginn
dirwaartduerchge-feier-t ginn
siwarenduerchge-feier-t ginn
Futur I
echwäert duerchge-feier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-feier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchge-feier-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchge-feier-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duerchge-feier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erafeier-enfeier-enufeier-enverfeier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles