E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erafeieren hereinfeuern (D)bouffer, goinfrer (F)
Stammformen erafeierenfeiert eraneragefeiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfeieren eran
dufeiers eran
hien/si,hatt/etfeiert eran
mirfeieren eran
dirfeiert eran
sifeieren eran
Pass compos
echhunneragefeiert
duhueseragefeiert
hien/si,hatt/ethueteragefeiert
mirhunneragefeiert
dirhutteragefeiert
sihunneragefeiert
Plus-que-parfait
echhateragefeiert
duhaseragefeiert
hien/si,hatt/ethateragefeiert
mirhateneragefeiert
dirhateragefeiert
sihateneragefeiert
Futur I
echwäert erafeieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragefeiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferafeieren
dugéifserafeieren
hien/si,hatt/etgéiferafeieren
mirgéifenerafeieren
dirgéifterafeieren
sigéifenerafeieren
Conditionnel Pass compos
echhtteragefeiert
duhsseragefeiert
hien/si,hatt/ethtteragefeiert
mirhtteneragefeiert
dirhtteragefeiert
sihtteneragefeiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfeier eran!
Plurielfeiert eran!
eragefeiert
erafeieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginneragefeiert
dugësseragefeiert
hie/si,hatt/etgëtteragefeiert
mirginneragefeiert
dirgitteragefeiert
siginneragefeiert
Pass compos
echsinneragefeiert ginn
dubasseragefeiert ginn
hien/si,hatt/etasseragefeiert ginn
mirsinneragefeiert ginn
dirsidderagefeiert ginn
sisinneragefeiert ginn
Plus-que-parfait
echwareragefeiert ginn
duwaarseragefeiert ginn
hien/si,hatt/etwareragefeiert ginn
mirwareneragefeiert ginn
dirwaarteragefeiert ginn
siwareneragefeiert ginn
Futur I
echwäert eragefeiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragefeiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif eragefeiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif eragefeiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier eragefeiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfeierenfeierenufeierenverfeieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles