E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aféier-en einführen (D) – introduire (F)
Stammformen aféier-enféier-t anage-féier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gefouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Present
echféier-en an
duféier-s an
hien/si,hatt/etféier-t an
mirféier-en an
dirféier-t an
siféier-en an
Passé composé
echhunnage-féier-t
duhuesage-féier-t
hien/si,hatt/ethuetage-féier-t
mirhunnage-féier-t
dirhuttage-féier-t
sihunnage-féier-t
Plus-que-parfait
echhatage-féier-t
duhasage-féier-t
hien/si,hatt/ethatage-féier-t
mirhatenage-féier-t
dirhatage-féier-t
sihatenage-féier-t
Modale Futur I
echwäert aféier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert age-féier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaféier-en
dugéifsaféier-en
hien/si,hatt/etgéifaféier-en
mirgéifenaféier-en
dirgéiftaféier-en
sigéifenaféier-en
Conditionnel passé composé
echhättage-féier-t
duhässage-féier-t
hien/si,hatt/ethättage-féier-t
mirhättenage-féier-t
dirhättage-féier-t
sihättenage-féier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierféier an!
Plurielféier-t an!
age-féier-t
aféier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausféier-enduerchféier-enentféier-enerausféier-enerbäiféier-enerféier-eneropféier-enewechféier-enféier-enfortféier-eniwwerféier-enofféier-enopféier-enuféier-enverféier-envirféier-enzeréckféier-enzouféier-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles