E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erféieren erschrecken, sich erschrecken (D)effrayer, s'effrayer (F)
Stammformen erféierenerféierterféiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gefouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echerféieren
duerféiers
hien/si,hatt/eterféiert
mirerféieren
direrféiert
sierféieren
Passé composé
echhunnerféiert
duhueserféiert
hien/si,hatt/ethueterféiert
mirhunnerféiert
dirhutterféiert
sihunnerféiert
Plus-que-parfait
echhaterféiert
duhaserféiert
hien/si,hatt/ethaterféiert
mirhatenerféiert
dirhaterféiert
sihatenerféiert
Futur I
echwäert erféieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferféieren
dugéifserféieren
hien/si,hatt/etgéiferféieren
mirgéifenerféieren
dirgéifterféieren
sigéifenerféieren
Conditionnel Passé composé
echhätterféiert
duhässerféiert
hien/si,hatt/ethätterféiert
mirhättenerféiert
dirhätterféiert
sihättenerféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererféier!
Plurielerféiert!
erféiert
erféieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aféierenausféierenduerchféierenentféierenerausféierenerbäiféiereneropféierenewechféierenféierenfortféiereniwwerféierenofféierenopféierenuféierenverféierenvirféierenzeréckféierenzouféieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles