E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
attack-éier-en angreifen (D) – attaquer (F) – to offend/ attack (E)
Stammformen attack-éier-enattack-éier-tattack-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echattack-éier-en
duattack-éier-s
hien/si,hatt/etattack-éier-t
mirattack-éier-en
dirattack-éier-t
siattack-éier-en
Passé composé
echhunnattack-éier-t
duhuesattack-éier-t
hien/si,hatt/ethuetattack-éier-t
mirhunnattack-éier-t
dirhuttattack-éier-t
sihunnattack-éier-t
Plus-que-parfait
echhatattack-éier-t
duhasattack-éier-t
hien/si,hatt/ethatattack-éier-t
mirhatenattack-éier-t
dirhatattack-éier-t
sihatenattack-éier-t
Futur I
echwäert attack-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attack-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifattack-éier-en
dugéifsattack-éier-en
hien/si,hatt/etgéifattack-éier-en
mirgéifenattack-éier-en
dirgéiftattack-éier-en
sigéifenattack-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättattack-éier-t
duhässattack-éier-t
hien/si,hatt/ethättattack-éier-t
mirhättenattack-éier-t
dirhättattack-éier-t
sihättenattack-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierattack-éier!
Plurielattack-éier-t!
attack-éier-t
attack-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnattack-éier-t
dugëssattack-éier-t
hie/si,hatt/etgëttattack-éier-t
mirginnattack-éier-t
dirgittattack-éier-t
siginnattack-éier-t
Passé composé
echsinnattack-éier-t ginn
dubassattack-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassattack-éier-t ginn
mirsinnattack-éier-t ginn
dirsiddattack-éier-t ginn
sisinnattack-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarattack-éier-t ginn
duwaarsattack-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarattack-éier-t ginn
mirwarenattack-éier-t ginn
dirwaartattack-éier-t ginn
siwarenattack-éier-t ginn
Futur I
echwäert attack-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attack-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif attack-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif attack-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier attack-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles