E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
attestéieren beglaubigen (D) – attester (F) – to attest sth. (E)
Stammformen attestéierenattestéiertattestéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echattestéieren
duattestéiers
hien/si,hatt/etattestéiert
mirattestéieren
dirattestéiert
siattestéieren
Passé composé
echhunnattestéiert
duhuesattestéiert
hien/si,hatt/ethuetattestéiert
mirhunnattestéiert
dirhuttattestéiert
sihunnattestéiert
Plus-que-parfait
echhatattestéiert
duhasattestéiert
hien/si,hatt/ethatattestéiert
mirhatenattestéiert
dirhatattestéiert
sihatenattestéiert
Futur I
echwäert attestéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attestéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifattestéieren
dugéifsattestéieren
hien/si,hatt/etgéifattestéieren
mirgéifenattestéieren
dirgéiftattestéieren
sigéifenattestéieren
Conditionnel Passé composé
echhättattestéiert
duhässattestéiert
hien/si,hatt/ethättattestéiert
mirhättenattestéiert
dirhättattestéiert
sihättenattestéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierattestéier!
Plurielattestéiert!
attestéiert
attestéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnattestéiert
dugëssattestéiert
hie/si,hatt/etgëttattestéiert
mirginnattestéiert
dirgittattestéiert
siginnattestéiert
Passé composé
echsinnattestéiert ginn
dubassattestéiert ginn
hien/si,hatt/etassattestéiert ginn
mirsinnattestéiert ginn
dirsiddattestéiert ginn
sisinnattestéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarattestéiert ginn
duwaarsattestéiert ginn
hien/si,hatt/etwarattestéiert ginn
mirwarenattestéiert ginn
dirwaartattestéiert ginn
siwarenattestéiert ginn
Futur I
echwäert attestéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attestéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif attestéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif attestéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier attestéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles