E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
attest-éier-en beglaubigen (D)attester (F)to attest sth. (E)
Stammformen attest-éier-enattest-éier-tattest-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echattest-éier-en
duattest-éier-s
hien/si,hatt/etattest-éier-t
mirattest-éier-en
dirattest-éier-t
siattest-éier-en
Passé composé
echhunnattest-éier-t
duhuesattest-éier-t
hien/si,hatt/ethuetattest-éier-t
mirhunnattest-éier-t
dirhuttattest-éier-t
sihunnattest-éier-t
Plus-que-parfait
echhatattest-éier-t
duhasattest-éier-t
hien/si,hatt/ethatattest-éier-t
mirhatenattest-éier-t
dirhatattest-éier-t
sihatenattest-éier-t
Futur I
echwäert attest-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attest-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifattest-éier-en
dugéifsattest-éier-en
hien/si,hatt/etgéifattest-éier-en
mirgéifenattest-éier-en
dirgéiftattest-éier-en
sigéifenattest-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättattest-éier-t
duhässattest-éier-t
hien/si,hatt/ethättattest-éier-t
mirhättenattest-éier-t
dirhättattest-éier-t
sihättenattest-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierattest-éier!
Plurielattest-éier-t!
attest-éier-t
attest-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnattest-éier-t
dugëssattest-éier-t
hie/si,hatt/etgëttattest-éier-t
mirginnattest-éier-t
dirgittattest-éier-t
siginnattest-éier-t
Passé composé
echsinnattest-éier-t ginn
dubassattest-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassattest-éier-t ginn
mirsinnattest-éier-t ginn
dirsiddattest-éier-t ginn
sisinnattest-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarattest-éier-t ginn
duwaarsattest-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarattest-éier-t ginn
mirwarenattest-éier-t ginn
dirwaartattest-éier-t ginn
siwarenattest-éier-t ginn
Futur I
echwäert attest-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attest-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif attest-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif attest-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier attest-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles