E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfeineren verfeinern (D)affiner (F)
Stammformen verfeinerenverfeinertverfeinert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfeineren
duverfeiners
hien/si,hatt/etverfeinert
mirverfeineren
dirverfeinert
siverfeineren
Pass compos
echhuverfeinert
duhuesverfeinert
hien/si,hatt/ethuetverfeinert
mirhuverfeinert
dirhuttverfeinert
sihuverfeinert
Plus-que-parfait
echhatverfeinert
duhasverfeinert
hien/si,hatt/ethatverfeinert
mirhateverfeinert
dirhatverfeinert
sihateverfeinert
Futur I
echwäert verfeineren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfeinert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfeineren
dugéifsverfeineren
hien/si,hatt/etgéifverfeineren
mirgéifeverfeineren
dirgéiftverfeineren
sigéifeverfeineren
Conditionnel Pass compos
echhttverfeinert
duhssverfeinert
hien/si,hatt/ethttverfeinert
mirhätteverfeinert
dirhttverfeinert
sihätteverfeinert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfeiner!
Plurielverfeinert!
verfeinert
verfeineren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverfeinert
dugëssverfeinert
hie/si,hatt/etgëttverfeinert
mirgiverfeinert
dirgittverfeinert
sigiverfeinert
Pass compos
echsiverfeinert ginn
dubassverfeinert ginn
hien/si,hatt/etassverfeinert ginn
mirsiverfeinert ginn
dirsiddverfeinert ginn
sisiverfeinert ginn
Plus-que-parfait
echwarverfeinert ginn
duwaarsverfeinert ginn
hien/si,hatt/etwarverfeinert ginn
mirwareverfeinert ginn
dirwaartverfeinert ginn
siwareverfeinert ginn
Futur I
echwäert verfeinert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfeinert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verfeinert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verfeinert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verfeinert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles