E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
attribuéieren zuordnen (D) – attribuer (F) – to allocate (E)
Stammformen attribuéierenattribuéiertattribuéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echattribuéieren
duattribuéiers
hien/si,hatt/etattribuéiert
mirattribuéieren
dirattribuéiert
siattribuéieren
Passé composé
echhunnattribuéiert
duhuesattribuéiert
hien/si,hatt/ethuetattribuéiert
mirhunnattribuéiert
dirhuttattribuéiert
sihunnattribuéiert
Plus-que-parfait
echhatattribuéiert
duhasattribuéiert
hien/si,hatt/ethatattribuéiert
mirhatenattribuéiert
dirhatattribuéiert
sihatenattribuéiert
Futur I
echwäert attribuéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attribuéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifattribuéieren
dugéifsattribuéieren
hien/si,hatt/etgéifattribuéieren
mirgéifenattribuéieren
dirgéiftattribuéieren
sigéifenattribuéieren
Conditionnel Passé composé
echhättattribuéiert
duhässattribuéiert
hien/si,hatt/ethättattribuéiert
mirhättenattribuéiert
dirhättattribuéiert
sihättenattribuéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierattribuéier!
Plurielattribuéiert!
attribuéiert
attribuéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnattribuéiert
dugëssattribuéiert
hie/si,hatt/etgëttattribuéiert
mirginnattribuéiert
dirgittattribuéiert
siginnattribuéiert
Passé composé
echsinnattribuéiert ginn
dubassattribuéiert ginn
hien/si,hatt/etassattribuéiert ginn
mirsinnattribuéiert ginn
dirsiddattribuéiert ginn
sisinnattribuéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarattribuéiert ginn
duwaarsattribuéiert ginn
hien/si,hatt/etwarattribuéiert ginn
mirwarenattribuéiert ginn
dirwaartattribuéiert ginn
siwarenattribuéiert ginn
Futur I
echwäert attribuéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attribuéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif attribuéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif attribuéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier attribuéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles