E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
afėllen einfüllen (D) – mettre en bouteilles (F)
Stammformen afėllenfėllt anagefėllt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfėllen an
dufėlls an
hien/si,hatt/etfėllt an
mirfėllen an
dirfėllt an
sifėllen an
Passé composé
echhunnagefėllt
duhuesagefėllt
hien/si,hatt/ethuetagefėllt
mirhunnagefėllt
dirhuttagefėllt
sihunnagefėllt
Plus-que-parfait
echhatagefėllt
duhasagefėllt
hien/si,hatt/ethatagefėllt
mirhatenagefėllt
dirhatagefėllt
sihatenagefėllt
Futur I
echwäert afėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agefėllt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifafėllen
dugéifsafėllen
hien/si,hatt/etgéifafėllen
mirgéifenafėllen
dirgéiftafėllen
sigéifenafėllen
Conditionnel Passé composé
echhättagefėllt
duhässagefėllt
hien/si,hatt/ethättagefėllt
mirhättenagefėllt
dirhättagefėllt
sihättenagefėllt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfėll an!
Plurielfėllt an!
agefėllt
afėllen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnagefėllt
dugëssagefėllt
hie/si,hatt/etgëttagefėllt
mirginnagefėllt
dirgittagefėllt
siginnagefėllt
Passé composé
echsinnagefėllt ginn
dubassagefėllt ginn
hien/si,hatt/etassagefėllt ginn
mirsinnagefėllt ginn
dirsiddagefėllt ginn
sisinnagefėllt ginn
Plus-que-parfait
echwaragefėllt ginn
duwaarsagefėllt ginn
hien/si,hatt/etwaragefėllt ginn
mirwarenagefėllt ginn
dirwaartagefėllt ginn
siwarenagefėllt ginn
Futur I
echwäert agefėllt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agefėllt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif agefėllt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif agefėllt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier agefėllt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfėllenerfėllenfėllennofėllenoffėllenopfėllen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles