E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erfll-en erfllen (D)remplir, satisfaire (F)
Stammformen erfll-enerfll-terfll-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerfll-en
duerfll-s
hien/si,hatt/eterfll-t
mirerfll-en
direrfll-t
sierfll-en
Pass compos
echhunnerfll-t
duhueserfll-t
hien/si,hatt/ethueterfll-t
mirhunnerfll-t
dirhutterfll-t
sihunnerfll-t
Plus-que-parfait
echhaterfll-t
duhaserfll-t
hien/si,hatt/ethaterfll-t
mirhatenerfll-t
dirhaterfll-t
sihatenerfll-t
Futur I
echwäert erfll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfll-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfll-en
dugéifserfll-en
hien/si,hatt/etgéiferfll-en
mirgéifenerfll-en
dirgéifterfll-en
sigéifenerfll-en
Conditionnel Pass compos
echhtterfll-t
duhsserfll-t
hien/si,hatt/ethtterfll-t
mirhttenerfll-t
dirhtterfll-t
sihttenerfll-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfll!
Plurielerfll-t!
erfll-t
erfll-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerfll-t
dugësserfll-t
hie/si,hatt/etgëtterfll-t
mirginnerfll-t
dirgitterfll-t
siginnerfll-t
Pass compos
echsinnerfll-t ginn
dubasserfll-t ginn
hien/si,hatt/etasserfll-t ginn
mirsinnerfll-t ginn
dirsidderfll-t ginn
sisinnerfll-t ginn
Plus-que-parfait
echwarerfll-t ginn
duwaarserfll-t ginn
hien/si,hatt/etwarerfll-t ginn
mirwarenerfll-t ginn
dirwaarterfll-t ginn
siwarenerfll-t ginn
Futur I
echwäert erfll-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfll-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erfll-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erfll-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erfll-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afll-enausfll-enfll-ennofll-enoffll-enopfll-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles