E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nofėllen nachfüllen (D)remplir, redistribuer (F)
Stammformen nofėllenfėllt nonogefėllt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfėllen no
dufėlls no
hien/si,hatt/etfėllt no
mirfėllen no
dirfėllt no
sifėllen no
Passé composé
echhunnnogefėllt
duhuesnogefėllt
hien/si,hatt/ethuetnogefėllt
mirhunnnogefėllt
dirhuttnogefėllt
sihunnnogefėllt
Plus-que-parfait
echhatnogefėllt
duhasnogefėllt
hien/si,hatt/ethatnogefėllt
mirhatennogefėllt
dirhatnogefėllt
sihatennogefėllt
Futur I
echwäert nofėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogefėllt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnofėllen
dugéifsnofėllen
hien/si,hatt/etgéifnofėllen
mirgéifennofėllen
dirgéiftnofėllen
sigéifennofėllen
Conditionnel Passé composé
echhättnogefėllt
duhässnogefėllt
hien/si,hatt/ethättnogefėllt
mirhättennogefėllt
dirhättnogefėllt
sihättennogefėllt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfėll no!
Plurielfėllt no!
nogefėllt
nofėllen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnogefėllt
dugëssnogefėllt
hie/si,hatt/etgëttnogefėllt
mirginnnogefėllt
dirgittnogefėllt
siginnnogefėllt
Passé composé
echsinnnogefėllt ginn
dubassnogefėllt ginn
hien/si,hatt/etassnogefėllt ginn
mirsinnnogefėllt ginn
dirsiddnogefėllt ginn
sisinnnogefėllt ginn
Plus-que-parfait
echwarnogefėllt ginn
duwaarsnogefėllt ginn
hien/si,hatt/etwarnogefėllt ginn
mirwarennogefėllt ginn
dirwaartnogefėllt ginn
siwarennogefėllt ginn
Futur I
echwäert nogefėllt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogefėllt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif nogefėllt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif nogefėllt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier nogefėllt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afėllenausfėllenerfėllenfėllenoffėllenopfėllen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles