E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nofll-en nachfllen (D)remplir, redistribuer (F)
Stammformen nofll-enfll-t nonoge-fll-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfll-en no
dufll-s no
hien/si,hatt/etfll-t no
mirfll-en no
dirfll-t no
sifll-en no
Pass compos
echhunnnoge-fll-t
duhuesnoge-fll-t
hien/si,hatt/ethuetnoge-fll-t
mirhunnnoge-fll-t
dirhuttnoge-fll-t
sihunnnoge-fll-t
Plus-que-parfait
echhatnoge-fll-t
duhasnoge-fll-t
hien/si,hatt/ethatnoge-fll-t
mirhatennoge-fll-t
dirhatnoge-fll-t
sihatennoge-fll-t
Futur I
echwäert nofll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-fll-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnofll-en
dugéifsnofll-en
hien/si,hatt/etgéifnofll-en
mirgéifennofll-en
dirgéiftnofll-en
sigéifennofll-en
Conditionnel Pass compos
echhttnoge-fll-t
duhssnoge-fll-t
hien/si,hatt/ethttnoge-fll-t
mirhttennoge-fll-t
dirhttnoge-fll-t
sihttennoge-fll-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfll no!
Plurielfll-t no!
noge-fll-t
nofll-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnoge-fll-t
dugëssnoge-fll-t
hie/si,hatt/etgëttnoge-fll-t
mirginnnoge-fll-t
dirgittnoge-fll-t
siginnnoge-fll-t
Pass compos
echsinnnoge-fll-t ginn
dubassnoge-fll-t ginn
hien/si,hatt/etassnoge-fll-t ginn
mirsinnnoge-fll-t ginn
dirsiddnoge-fll-t ginn
sisinnnoge-fll-t ginn
Plus-que-parfait
echwarnoge-fll-t ginn
duwaarsnoge-fll-t ginn
hien/si,hatt/etwarnoge-fll-t ginn
mirwarennoge-fll-t ginn
dirwaartnoge-fll-t ginn
siwarennoge-fll-t ginn
Futur I
echwäert noge-fll-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-fll-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif noge-fll-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif noge-fll-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier noge-fll-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afll-enausfll-enerfll-enfll-enoffll-enopfll-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles