E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matfmm-en mitrauchen (D)fumer avec (F)
Stammformen matfmm-enfmm-t matmatge-fmm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfmm-e mat
dufmm-s mat
hien/si,hatt/etfmm-t mat
mirfmm-e mat
dirfmm-t mat
sifmm-e mat
Pass compos
echhumatge-fmm-t
duhuesmatge-fmm-t
hien/si,hatt/ethuetmatge-fmm-t
mirhumatge-fmm-t
dirhuttmatge-fmm-t
sihumatge-fmm-t
Plus-que-parfait
echhatmatge-fmm-t
duhasmatge-fmm-t
hien/si,hatt/ethatmatge-fmm-t
mirhatematge-fmm-t
dirhatmatge-fmm-t
sihatematge-fmm-t
Futur I
echwäert matfmm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-fmm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatfmm-en
dugéifsmatfmm-en
hien/si,hatt/etgéifmatfmm-en
mirgéifematfmm-en
dirgéiftmatfmm-en
sigéifematfmm-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatge-fmm-t
duhssmatge-fmm-t
hien/si,hatt/ethttmatge-fmm-t
mirhättematge-fmm-t
dirhttmatge-fmm-t
sihättematge-fmm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfmm mat!
Plurielfmm-t mat!
matge-fmm-t
matfmm-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgimatge-fmm-t
dugëssmatge-fmm-t
hie/si,hatt/etgëttmatge-fmm-t
mirgimatge-fmm-t
dirgittmatge-fmm-t
sigimatge-fmm-t
Pass compos
echsimatge-fmm-t ginn
dubassmatge-fmm-t ginn
hien/si,hatt/etassmatge-fmm-t ginn
mirsimatge-fmm-t ginn
dirsiddmatge-fmm-t ginn
sisimatge-fmm-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmatge-fmm-t ginn
duwaarsmatge-fmm-t ginn
hien/si,hatt/etwarmatge-fmm-t ginn
mirwarematge-fmm-t ginn
dirwaartmatge-fmm-t ginn
siwarematge-fmm-t ginn
Futur I
echwäert matge-fmm-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-fmm-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif matge-fmm-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif matge-fmm-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier matge-fmm-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fmm-enufmm-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles