E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausfėschen herausfischen (D) – piocher (F)
Stammformen erausfėschenfėscht erauserausgefėscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfėschen eraus
dufėschs eraus
hien/si,hatt/etfėscht eraus
mirfėschen eraus
dirfėscht eraus
sifėschen eraus
Passé composé
echhunnerausgefėscht
duhueserausgefėscht
hien/si,hatt/ethueterausgefėscht
mirhunnerausgefėscht
dirhutterausgefėscht
sihunnerausgefėscht
Plus-que-parfait
echhaterausgefėscht
duhaserausgefėscht
hien/si,hatt/ethaterausgefėscht
mirhatenerausgefėscht
dirhaterausgefėscht
sihatenerausgefėscht
Futur I
echwäert erausfėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgefėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausfėschen
dugéifserausfėschen
hien/si,hatt/etgéiferausfėschen
mirgéifenerausfėschen
dirgéifterausfėschen
sigéifenerausfėschen
Conditionnel Passé composé
echhätterausgefėscht
duhässerausgefėscht
hien/si,hatt/ethätterausgefėscht
mirhättenerausgefėscht
dirhätterausgefėscht
sihättenerausgefėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfėsch eraus!
Plurielfėscht eraus!
erausgefėscht
erausfėschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerausgefėscht
dugësserausgefėscht
hie/si,hatt/etgëtterausgefėscht
mirginnerausgefėscht
dirgitterausgefėscht
siginnerausgefėscht
Passé composé
echsinnerausgefėscht ginn
dubasserausgefėscht ginn
hien/si,hatt/etasserausgefėscht ginn
mirsinnerausgefėscht ginn
dirsidderausgefėscht ginn
sisinnerausgefėscht ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgefėscht ginn
duwaarserausgefėscht ginn
hien/si,hatt/etwarerausgefėscht ginn
mirwarenerausgefėscht ginn
dirwaarterausgefėscht ginn
siwarenerausgefėscht ginn
Futur I
echwäert erausgefėscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgefėscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erausgefėscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erausgefėscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erausgefėscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechfėschenfėscheniwwerfėschenopfėschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles