E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerfėschen überfischen (D)surpźcher (F)
Stammformen iwwerfėscheniwwerfėschtiwwerfėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerfėschen
duiwwerfėschs
hien/si,hatt/etiwwerfėscht
miriwwerfėschen
diriwwerfėscht
siiwwerfėschen
Passé composé
echhunniwwerfėscht
duhuesiwwerfėscht
hien/si,hatt/ethuetiwwerfėscht
mirhunniwwerfėscht
dirhuttiwwerfėscht
sihunniwwerfėscht
Plus-que-parfait
echhatiwwerfėscht
duhasiwwerfėscht
hien/si,hatt/ethatiwwerfėscht
mirhateniwwerfėscht
dirhatiwwerfėscht
sihateniwwerfėscht
Futur I
echwäert iwwerfėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfėschen
dugéifsiwwerfėschen
hien/si,hatt/etgéifiwwerfėschen
mirgéifeniwwerfėschen
dirgéiftiwwerfėschen
sigéifeniwwerfėschen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerfėscht
duhässiwwerfėscht
hien/si,hatt/ethättiwwerfėscht
mirhätteniwwerfėscht
dirhättiwwerfėscht
sihätteniwwerfėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfėsch!
Plurieliwwerfėscht!
iwwerfėscht
iwwerfėschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginniwwerfėscht
dugëssiwwerfėscht
hie/si,hatt/etgëttiwwerfėscht
mirginniwwerfėscht
dirgittiwwerfėscht
siginniwwerfėscht
Passé composé
echsinniwwerfėscht ginn
dubassiwwerfėscht ginn
hien/si,hatt/etassiwwerfėscht ginn
mirsinniwwerfėscht ginn
dirsiddiwwerfėscht ginn
sisinniwwerfėscht ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerfėscht ginn
duwaarsiwwerfėscht ginn
hien/si,hatt/etwariwwerfėscht ginn
mirwareniwwerfėscht ginn
dirwaartiwwerfėscht ginn
siwareniwwerfėscht ginn
Futur I
echwäert iwwerfėscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfėscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif iwwerfėscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif iwwerfėscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier iwwerfėscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfėschenewechfėschenfėschenopfėschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles