E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
afetten einfetten, einlen (D) – graisser, huiler (F)
Stammformen afettenfett anagefett
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfetten an
dufetts an
hien/si,hatt/etfett an
mirfetten an
dirfett an
sifetten an
Pass compos
echhunnagefett
duhuesagefett
hien/si,hatt/ethuetagefett
mirhunnagefett
dirhuttagefett
sihunnagefett
Plus-que-parfait
echhatagefett
duhasagefett
hien/si,hatt/ethatagefett
mirhatenagefett
dirhatagefett
sihatenagefett
Futur I
echwäert afetten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agefett hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifafetten
dugéifsafetten
hien/si,hatt/etgéifafetten
mirgéifenafetten
dirgéiftafetten
sigéifenafetten
Conditionnel Pass compos
echhttagefett
duhssagefett
hien/si,hatt/ethttagefett
mirhttenagefett
dirhttagefett
sihttenagefett
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfett an!
Plurielfett an!
agefett
afetten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagefett
dugëssagefett
hie/si,hatt/etgëttagefett
mirginnagefett
dirgittagefett
siginnagefett
Pass compos
echsinnagefett ginn
dubassagefett ginn
hien/si,hatt/etassagefett ginn
mirsinnagefett ginn
dirsiddagefett ginn
sisinnagefett ginn
Plus-que-parfait
echwaragefett ginn
duwaarsagefett ginn
hien/si,hatt/etwaragefett ginn
mirwarenagefett ginn
dirwaartagefett ginn
siwarenagefett ginn
Futur I
echwäert agefett ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agefett gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agefett
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agefett ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agefett ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles