E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
automatiséieren automatisieren (D) – automatiser (F) – to automate (E)
Stammformen automatiséierenautomatiséiertautomatiséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echautomatiséieren
duautomatiséiers
hien/si,hatt/etautomatiséiert
mirautomatiséieren
dirautomatiséiert
siautomatiséieren
Passé composé
echhunnautomatiséiert
duhuesautomatiséiert
hien/si,hatt/ethuetautomatiséiert
mirhunnautomatiséiert
dirhuttautomatiséiert
sihunnautomatiséiert
Plus-que-parfait
echhatautomatiséiert
duhasautomatiséiert
hien/si,hatt/ethatautomatiséiert
mirhatenautomatiséiert
dirhatautomatiséiert
sihatenautomatiséiert
Futur I
echwäert automatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert automatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifautomatiséieren
dugéifsautomatiséieren
hien/si,hatt/etgéifautomatiséieren
mirgéifenautomatiséieren
dirgéiftautomatiséieren
sigéifenautomatiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättautomatiséiert
duhässautomatiséiert
hien/si,hatt/ethättautomatiséiert
mirhättenautomatiséiert
dirhättautomatiséiert
sihättenautomatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierautomatiséier!
Plurielautomatiséiert!
automatiséiert
automatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnautomatiséiert
dugëssautomatiséiert
hie/si,hatt/etgëttautomatiséiert
mirginnautomatiséiert
dirgittautomatiséiert
siginnautomatiséiert
Passé composé
echsinnautomatiséiert ginn
dubassautomatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassautomatiséiert ginn
mirsinnautomatiséiert ginn
dirsiddautomatiséiert ginn
sisinnautomatiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarautomatiséiert ginn
duwaarsautomatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarautomatiséiert ginn
mirwarenautomatiséiert ginn
dirwaartautomatiséiert ginn
siwarenautomatiséiert ginn
Futur I
echwäert automatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert automatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif automatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif automatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier automatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles