E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fierm-en firmen (D) – re confirm (F)
Stammformen fierm-enfierm-tge-fierm-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfierm-en
dufierm-s
hien/si,hatt/etfierm-t
mirfierm-en
dirfierm-t
sifierm-en
Pass compos
echhuge-fierm-t
duhuesge-fierm-t
hien/si,hatt/ethuetge-fierm-t
mirhuge-fierm-t
dirhuttge-fierm-t
sihuge-fierm-t
Plus-que-parfait
echhatge-fierm-t
duhasge-fierm-t
hien/si,hatt/ethatge-fierm-t
mirhatege-fierm-t
dirhatge-fierm-t
sihatege-fierm-t
Futur I
echwäert fierm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fierm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffierm-en
dugéifsfierm-en
hien/si,hatt/etgéiffierm-en
mirgéifefierm-en
dirgéiftfierm-en
sigéifefierm-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fierm-t
duhssge-fierm-t
hien/si,hatt/ethttge-fierm-t
mirhättege-fierm-t
dirhttge-fierm-t
sihättege-fierm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfierm!
Plurielfierm-t!
ge-fierm-t
fierm-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-fierm-t
dugëssge-fierm-t
hie/si,hatt/etgëttge-fierm-t
mirgige-fierm-t
dirgittge-fierm-t
sigige-fierm-t
Pass compos
echsige-fierm-t ginn
dubassge-fierm-t ginn
hien/si,hatt/etassge-fierm-t ginn
mirsige-fierm-t ginn
dirsiddge-fierm-t ginn
sisige-fierm-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-fierm-t ginn
duwaarsge-fierm-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-fierm-t ginn
mirwarege-fierm-t ginn
dirwaartge-fierm-t ginn
siwarege-fierm-t ginn
Futur I
echwäert ge-fierm-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fierm-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-fierm-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-fierm-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-fierm-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles