E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
afierwen einfrben (D) – teindre (F)
Stammformen afierwenfierft anagefierft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echfierwen an
dufierfs an
hien/si,hatt/etfierft an
mirfierwen an
dirfierft an
sifierwen an
Pass compos
echhunnagefierft
duhuesagefierft
hien/si,hatt/ethuetagefierft
mirhunnagefierft
dirhuttagefierft
sihunnagefierft
Plus-que-parfait
echhatagefierft
duhasagefierft
hien/si,hatt/ethatagefierft
mirhatenagefierft
dirhatagefierft
sihatenagefierft
Modale Futur I
echwäert afierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert agefierft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifafierwen
dugéifsafierwen
hien/si,hatt/etgéifafierwen
mirgéifenafierwen
dirgéiftafierwen
sigéifenafierwen
Conditionnel pass compos
echhttagefierft
duhssagefierft
hien/si,hatt/ethttagefierft
mirhttenagefierft
dirhttagefierft
sihttenagefierft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfierf an!
Plurielfierft an!
agefierft
afierwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnagefierft
dugëssagefierft
hie/si,hatt/etgëttagefierft
mirginnagefierft
dirgittagefierft
siginnagefierft
Pass compos
echsinnagefierft ginn
dubassagefierft ginn
hien/si,hatt/etassagefierft ginn
mirsinnagefierft ginn
dirsiddagefierft ginn
sisinnagefierft ginn
Plus-que-parfait
echwaragefierft ginn
duwaarsagefierft ginn
hien/si,hatt/etwaragefierft ginn
mirwarenagefierft ginn
dirwaartagefierft ginn
siwarenagefierft ginn
Modale Futur I
echwäert agefierft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert agefierft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agefierft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agefierft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier agefierft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fierwenoffierwenverfierwen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles