E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
afierw-en einfrben (D)teindre (F)
Stammformen afierw-enfierf-t anage-fierf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfierw-en an
dufierf-s an
hien/si,hatt/etfierf-t an
mirfierw-en an
dirfierf-t an
sifierw-en an
Pass compos
echhunnage-fierf-t
duhuesage-fierf-t
hien/si,hatt/ethuetage-fierf-t
mirhunnage-fierf-t
dirhuttage-fierf-t
sihunnage-fierf-t
Plus-que-parfait
echhatage-fierf-t
duhasage-fierf-t
hien/si,hatt/ethatage-fierf-t
mirhatenage-fierf-t
dirhatage-fierf-t
sihatenage-fierf-t
Futur I
echwäert afierw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-fierf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifafierw-en
dugéifsafierw-en
hien/si,hatt/etgéifafierw-en
mirgéifenafierw-en
dirgéiftafierw-en
sigéifenafierw-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-fierf-t
duhssage-fierf-t
hien/si,hatt/ethttage-fierf-t
mirhttenage-fierf-t
dirhttage-fierf-t
sihttenage-fierf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfierf an!
Plurielfierf-t an!
age-fierf-t
afierw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-fierf-t
dugëssage-fierf-t
hie/si,hatt/etgëttage-fierf-t
mirginnage-fierf-t
dirgittage-fierf-t
siginnage-fierf-t
Pass compos
echsinnage-fierf-t ginn
dubassage-fierf-t ginn
hien/si,hatt/etassage-fierf-t ginn
mirsinnage-fierf-t ginn
dirsiddage-fierf-t ginn
sisinnage-fierf-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-fierf-t ginn
duwaarsage-fierf-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-fierf-t ginn
mirwarenage-fierf-t ginn
dirwaartage-fierf-t ginn
siwarenage-fierf-t ginn
Futur I
echwäert age-fierf-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-fierf-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-fierf-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-fierf-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-fierf-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fierw-enoffierw-enverfierw-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles