E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
offierwen abfrben (D) – dteindre (F)
Stammformen offierwenfierft ofofgefierft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfierwen of
dufierfs of
hien/si,hatt/etfierft of
mirfierwen of
dirfierft of
sifierwen of
Pass compos
echhunnofgefierft
duhuesofgefierft
hien/si,hatt/ethuetofgefierft
mirhunnofgefierft
dirhuttofgefierft
sihunnofgefierft
Plus-que-parfait
echhatofgefierft
duhasofgefierft
hien/si,hatt/ethatofgefierft
mirhatenofgefierft
dirhatofgefierft
sihatenofgefierft
Futur I
echwäert offierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgefierft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoffierwen
dugéifsoffierwen
hien/si,hatt/etgéifoffierwen
mirgéifenoffierwen
dirgéiftoffierwen
sigéifenoffierwen
Conditionnel Pass compos
echhttofgefierft
duhssofgefierft
hien/si,hatt/ethttofgefierft
mirhttenofgefierft
dirhttofgefierft
sihttenofgefierft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfierf of!
Plurielfierft of!
ofgefierft
offierwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgefierft
dugëssofgefierft
hie/si,hatt/etgëttofgefierft
mirginnofgefierft
dirgittofgefierft
siginnofgefierft
Pass compos
echsinnofgefierft ginn
dubassofgefierft ginn
hien/si,hatt/etassofgefierft ginn
mirsinnofgefierft ginn
dirsiddofgefierft ginn
sisinnofgefierft ginn
Plus-que-parfait
echwarofgefierft ginn
duwaarsofgefierft ginn
hien/si,hatt/etwarofgefierft ginn
mirwarenofgefierft ginn
dirwaartofgefierft ginn
siwarenofgefierft ginn
Futur I
echwäert ofgefierft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgefierft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgefierft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgefierft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgefierft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afierwenfierwenverfierwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles