E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
autoriséieren autorisieren, zulassen (D) – autoriser (F) – to autorize (E)
Stammformen autoriséierenautoriséiertautoriséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echautoriséieren
duautoriséiers
hien/si,hatt/etautoriséiert
mirautoriséieren
dirautoriséiert
siautoriséieren
Passé composé
echhunnautoriséiert
duhuesautoriséiert
hien/si,hatt/ethuetautoriséiert
mirhunnautoriséiert
dirhuttautoriséiert
sihunnautoriséiert
Plus-que-parfait
echhatautoriséiert
duhasautoriséiert
hien/si,hatt/ethatautoriséiert
mirhatenautoriséiert
dirhatautoriséiert
sihatenautoriséiert
Futur I
echwäert autoriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert autoriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifautoriséieren
dugéifsautoriséieren
hien/si,hatt/etgéifautoriséieren
mirgéifenautoriséieren
dirgéiftautoriséieren
sigéifenautoriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättautoriséiert
duhässautoriséiert
hien/si,hatt/ethättautoriséiert
mirhättenautoriséiert
dirhättautoriséiert
sihättenautoriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierautoriséier!
Plurielautoriséiert!
autoriséiert
autoriséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnautoriséiert
dugëssautoriséiert
hie/si,hatt/etgëttautoriséiert
mirginnautoriséiert
dirgittautoriséiert
siginnautoriséiert
Passé composé
echsinnautoriséiert ginn
dubassautoriséiert ginn
hien/si,hatt/etassautoriséiert ginn
mirsinnautoriséiert ginn
dirsiddautoriséiert ginn
sisinnautoriséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarautoriséiert ginn
duwaarsautoriséiert ginn
hien/si,hatt/etwarautoriséiert ginn
mirwarenautoriséiert ginn
dirwaartautoriséiert ginn
siwarenautoriséiert ginn
Futur I
echwäert autoriséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert autoriséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif autoriséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif autoriséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier autoriséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles