E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfierwen verfrben (D)dteindre, changer de couleur (F)
Stammformen verfierwenverfierftverfierft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfierwen
duverfierfs
hien/si,hatt/etverfierft
mirverfierwen
dirverfierft
siverfierwen
Pass compos
echhuverfierft
duhuesverfierft
hien/si,hatt/ethuetverfierft
mirhuverfierft
dirhuttverfierft
sihuverfierft
Plus-que-parfait
echhatverfierft
duhasverfierft
hien/si,hatt/ethatverfierft
mirhateverfierft
dirhatverfierft
sihateverfierft
Futur I
echwäert verfierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfierft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfierwen
dugéifsverfierwen
hien/si,hatt/etgéifverfierwen
mirgéifeverfierwen
dirgéiftverfierwen
sigéifeverfierwen
Conditionnel Pass compos
echhttverfierft
duhssverfierft
hien/si,hatt/ethttverfierft
mirhätteverfierft
dirhttverfierft
sihätteverfierft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfierf!
Plurielverfierft!
verfierft
verfierwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverfierft
dugëssverfierft
hie/si,hatt/etgëttverfierft
mirgiverfierft
dirgittverfierft
sigiverfierft
Pass compos
echsiverfierft ginn
dubassverfierft ginn
hien/si,hatt/etassverfierft ginn
mirsiverfierft ginn
dirsiddverfierft ginn
sisiverfierft ginn
Plus-que-parfait
echwarverfierft ginn
duwaarsverfierft ginn
hien/si,hatt/etwarverfierft ginn
mirwareverfierft ginn
dirwaartverfierft ginn
siwareverfierft ginn
Futur I
echwäert verfierft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfierft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verfierft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verfierft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verfierft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afierwenfierwenoffierwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles