E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ufiichten anfeuchten (D)
Stammformen ufiichtenfiicht unugefiicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfiichten un
dufiichts un
hien/si,hatt/etfiicht un
mirfiichten un
dirfiicht un
sifiichten un
Pass compos
echhunnugefiicht
duhuesugefiicht
hien/si,hatt/ethuetugefiicht
mirhunnugefiicht
dirhuttugefiicht
sihunnugefiicht
Plus-que-parfait
echhatugefiicht
duhasugefiicht
hien/si,hatt/ethatugefiicht
mirhatenugefiicht
dirhatugefiicht
sihatenugefiicht
Futur I
echwäert ufiichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugefiicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifufiichten
dugéifsufiichten
hien/si,hatt/etgéifufiichten
mirgéifenufiichten
dirgéiftufiichten
sigéifenufiichten
Conditionnel Pass compos
echhttugefiicht
duhssugefiicht
hien/si,hatt/ethttugefiicht
mirhttenugefiicht
dirhttugefiicht
sihttenugefiicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfiicht un!
Plurielfiicht un!
ugefiicht
ufiichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugefiicht
dugëssugefiicht
hie/si,hatt/etgëttugefiicht
mirginnugefiicht
dirgittugefiicht
siginnugefiicht
Pass compos
echsinnugefiicht ginn
dubassugefiicht ginn
hien/si,hatt/etassugefiicht ginn
mirsinnugefiicht ginn
dirsiddugefiicht ginn
sisinnugefiicht ginn
Plus-que-parfait
echwarugefiicht ginn
duwaarsugefiicht ginn
hien/si,hatt/etwarugefiicht ginn
mirwarenugefiicht ginn
dirwaartugefiicht ginn
siwarenugefiicht ginn
Futur I
echwäert ugefiicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugefiicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugefiicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugefiicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugefiicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles