E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matfillen mitfhlen (D) – compatir (F)
Stammformen matfillenfillt matmatgefillt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfille mat
dufills mat
hien/si,hatt/etfillt mat
mirfille mat
dirfillt mat
sifille mat
Pass compos
echhumatgefillt
duhuesmatgefillt
hien/si,hatt/ethuetmatgefillt
mirhumatgefillt
dirhuttmatgefillt
sihumatgefillt
Plus-que-parfait
echhatmatgefillt
duhasmatgefillt
hien/si,hatt/ethatmatgefillt
mirhatematgefillt
dirhatmatgefillt
sihatematgefillt
Futur I
echwäert matfillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgefillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatfillen
dugéifsmatfillen
hien/si,hatt/etgéifmatfillen
mirgéifematfillen
dirgéiftmatfillen
sigéifematfillen
Conditionnel Pass compos
echhttmatgefillt
duhssmatgefillt
hien/si,hatt/ethttmatgefillt
mirhättematgefillt
dirhttmatgefillt
sihättematgefillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfill mat!
Plurielfillt mat!
matgefillt
matfillen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgimatgefillt
dugëssmatgefillt
hie/si,hatt/etgëttmatgefillt
mirgimatgefillt
dirgittmatgefillt
sigimatgefillt
Pass compos
echsimatgefillt ginn
dubassmatgefillt ginn
hien/si,hatt/etassmatgefillt ginn
mirsimatgefillt ginn
dirsiddmatgefillt ginn
sisimatgefillt ginn
Plus-que-parfait
echwarmatgefillt ginn
duwaarsmatgefillt ginn
hien/si,hatt/etwarmatgefillt ginn
mirwarematgefillt ginn
dirwaartmatgefillt ginn
siwarematgefillt ginn
Futur I
echwäert matgefillt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgefillt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif matgefillt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif matgefillt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier matgefillt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fillennofillenufillen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles