E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matfill-en mitfhlen (D)compatir (F)
Stammformen matfill-enfill-t matmatge-fill-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfill-e mat
dufill-s mat
hien/si,hatt/etfill-t mat
mirfill-e mat
dirfill-t mat
sifill-e mat
Pass compos
echhumatge-fill-t
duhuesmatge-fill-t
hien/si,hatt/ethuetmatge-fill-t
mirhumatge-fill-t
dirhuttmatge-fill-t
sihumatge-fill-t
Plus-que-parfait
echhatmatge-fill-t
duhasmatge-fill-t
hien/si,hatt/ethatmatge-fill-t
mirhatematge-fill-t
dirhatmatge-fill-t
sihatematge-fill-t
Futur I
echwäert matfill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-fill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatfill-en
dugéifsmatfill-en
hien/si,hatt/etgéifmatfill-en
mirgéifematfill-en
dirgéiftmatfill-en
sigéifematfill-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatge-fill-t
duhssmatge-fill-t
hien/si,hatt/ethttmatge-fill-t
mirhättematge-fill-t
dirhttmatge-fill-t
sihättematge-fill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfill mat!
Plurielfill-t mat!
matge-fill-t
matfill-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgimatge-fill-t
dugëssmatge-fill-t
hie/si,hatt/etgëttmatge-fill-t
mirgimatge-fill-t
dirgittmatge-fill-t
sigimatge-fill-t
Pass compos
echsimatge-fill-t ginn
dubassmatge-fill-t ginn
hien/si,hatt/etassmatge-fill-t ginn
mirsimatge-fill-t ginn
dirsiddmatge-fill-t ginn
sisimatge-fill-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmatge-fill-t ginn
duwaarsmatge-fill-t ginn
hien/si,hatt/etwarmatge-fill-t ginn
mirwarematge-fill-t ginn
dirwaartmatge-fill-t ginn
siwarematge-fill-t ginn
Futur I
echwäert matge-fill-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-fill-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif matge-fill-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif matge-fill-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier matge-fill-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fill-ennofill-enufill-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles