E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nofill-en nachfhlen (D) – sympathiser (F)
Stammformen nofill-enfill-t nonoge-fill-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfill-en no
dufill-s no
hien/si,hatt/etfill-t no
mirfill-en no
dirfill-t no
sifill-en no
Pass compos
echhunnnoge-fill-t
duhuesnoge-fill-t
hien/si,hatt/ethuetnoge-fill-t
mirhunnnoge-fill-t
dirhuttnoge-fill-t
sihunnnoge-fill-t
Plus-que-parfait
echhatnoge-fill-t
duhasnoge-fill-t
hien/si,hatt/ethatnoge-fill-t
mirhatennoge-fill-t
dirhatnoge-fill-t
sihatennoge-fill-t
Futur I
echwäert nofill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-fill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnofill-en
dugéifsnofill-en
hien/si,hatt/etgéifnofill-en
mirgéifennofill-en
dirgéiftnofill-en
sigéifennofill-en
Conditionnel Pass compos
echhttnoge-fill-t
duhssnoge-fill-t
hien/si,hatt/ethttnoge-fill-t
mirhttennoge-fill-t
dirhttnoge-fill-t
sihttennoge-fill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfill no!
Plurielfill-t no!
noge-fill-t
nofill-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnoge-fill-t
dugëssnoge-fill-t
hie/si,hatt/etgëttnoge-fill-t
mirginnnoge-fill-t
dirgittnoge-fill-t
siginnnoge-fill-t
Pass compos
echsinnnoge-fill-t ginn
dubassnoge-fill-t ginn
hien/si,hatt/etassnoge-fill-t ginn
mirsinnnoge-fill-t ginn
dirsiddnoge-fill-t ginn
sisinnnoge-fill-t ginn
Plus-que-parfait
echwarnoge-fill-t ginn
duwaarsnoge-fill-t ginn
hien/si,hatt/etwarnoge-fill-t ginn
mirwarennoge-fill-t ginn
dirwaartnoge-fill-t ginn
siwarennoge-fill-t ginn
Futur I
echwäert noge-fill-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-fill-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif noge-fill-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif noge-fill-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier noge-fill-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fill-enmatfill-enufill-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles