E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ufillen anfhlen (D) – toucher (F)
Stammformen ufillenfillt unugefillt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfillen un
dufills un
hien/si,hatt/etfillt un
mirfillen un
dirfillt un
sifillen un
Pass compos
echhunnugefillt
duhuesugefillt
hien/si,hatt/ethuetugefillt
mirhunnugefillt
dirhuttugefillt
sihunnugefillt
Plus-que-parfait
echhatugefillt
duhasugefillt
hien/si,hatt/ethatugefillt
mirhatenugefillt
dirhatugefillt
sihatenugefillt
Futur I
echwäert ufillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugefillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifufillen
dugéifsufillen
hien/si,hatt/etgéifufillen
mirgéifenufillen
dirgéiftufillen
sigéifenufillen
Conditionnel Pass compos
echhttugefillt
duhssugefillt
hien/si,hatt/ethttugefillt
mirhttenugefillt
dirhttugefillt
sihttenugefillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfill un!
Plurielfillt un!
ugefillt
ufillen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugefillt
dugëssugefillt
hie/si,hatt/etgëttugefillt
mirginnugefillt
dirgittugefillt
siginnugefillt
Pass compos
echsinnugefillt ginn
dubassugefillt ginn
hien/si,hatt/etassugefillt ginn
mirsinnugefillt ginn
dirsiddugefillt ginn
sisinnugefillt ginn
Plus-que-parfait
echwarugefillt ginn
duwaarsugefillt ginn
hien/si,hatt/etwarugefillt ginn
mirwarenugefillt ginn
dirwaartugefillt ginn
siwarenugefillt ginn
Futur I
echwäert ugefillt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugefillt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugefillt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugefillt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugefillt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fillenmatfillennofillen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles