E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ufill-en anfhlen (D) – toucher (F)
Stammformen ufill-enfill-t unuge-fill-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfill-en un
dufill-s un
hien/si,hatt/etfill-t un
mirfill-en un
dirfill-t un
sifill-en un
Pass compos
echhunnuge-fill-t
duhuesuge-fill-t
hien/si,hatt/ethuetuge-fill-t
mirhunnuge-fill-t
dirhuttuge-fill-t
sihunnuge-fill-t
Plus-que-parfait
echhatuge-fill-t
duhasuge-fill-t
hien/si,hatt/ethatuge-fill-t
mirhatenuge-fill-t
dirhatuge-fill-t
sihatenuge-fill-t
Futur I
echwäert ufill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-fill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifufill-en
dugéifsufill-en
hien/si,hatt/etgéifufill-en
mirgéifenufill-en
dirgéiftufill-en
sigéifenufill-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-fill-t
duhssuge-fill-t
hien/si,hatt/ethttuge-fill-t
mirhttenuge-fill-t
dirhttuge-fill-t
sihttenuge-fill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfill un!
Plurielfill-t un!
uge-fill-t
ufill-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnuge-fill-t
dugëssuge-fill-t
hie/si,hatt/etgëttuge-fill-t
mirginnuge-fill-t
dirgittuge-fill-t
siginnuge-fill-t
Pass compos
echsinnuge-fill-t ginn
dubassuge-fill-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-fill-t ginn
mirsinnuge-fill-t ginn
dirsidduge-fill-t ginn
sisinnuge-fill-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-fill-t ginn
duwaarsuge-fill-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-fill-t ginn
mirwarenuge-fill-t ginn
dirwaartuge-fill-t ginn
siwarenuge-fill-t ginn
Futur I
echwäert uge-fill-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-fill-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif uge-fill-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif uge-fill-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier uge-fill-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fill-enmatfill-ennofill-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles