E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fill-en fhlen (D) – prouver (F)
Stammformen fill-enfill-tge-fill-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfill-en
dufill-s
hien/si,hatt/etfill-t
mirfill-en
dirfill-t
sifill-en
Pass compos
echhuge-fill-t
duhuesge-fill-t
hien/si,hatt/ethuetge-fill-t
mirhuge-fill-t
dirhuttge-fill-t
sihuge-fill-t
Plus-que-parfait
echhatge-fill-t
duhasge-fill-t
hien/si,hatt/ethatge-fill-t
mirhatege-fill-t
dirhatge-fill-t
sihatege-fill-t
Futur I
echwäert fill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffill-en
dugéifsfill-en
hien/si,hatt/etgéiffill-en
mirgéifefill-en
dirgéiftfill-en
sigéifefill-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fill-t
duhssge-fill-t
hien/si,hatt/ethttge-fill-t
mirhättege-fill-t
dirhttge-fill-t
sihättege-fill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfill!
Plurielfill-t!
ge-fill-t
fill-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-fill-t
dugëssge-fill-t
hie/si,hatt/etgëttge-fill-t
mirgige-fill-t
dirgittge-fill-t
sigige-fill-t
Pass compos
echsige-fill-t ginn
dubassge-fill-t ginn
hien/si,hatt/etassge-fill-t ginn
mirsige-fill-t ginn
dirsiddge-fill-t ginn
sisige-fill-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-fill-t ginn
duwaarsge-fill-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-fill-t ginn
mirwarege-fill-t ginn
dirwaartge-fill-t ginn
siwarege-fill-t ginn
Futur I
echwäert ge-fill-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fill-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-fill-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-fill-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-fill-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
matfill-ennofill-enufill-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles