E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfilzen verfilzen (D)feutrer, emmler (F)
Stammformen verfilzenverfilztverfilzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfilzen
duverfilz
hien/si,hatt/etverfilzt
mirverfilzen
dirverfilzt
siverfilzen
Pass compos
echhuverfilzt
duhuesverfilzt
hien/si,hatt/ethuetverfilzt
mirhuverfilzt
dirhuttverfilzt
sihuverfilzt
Plus-que-parfait
echhatverfilzt
duhasverfilzt
hien/si,hatt/ethatverfilzt
mirhateverfilzt
dirhatverfilzt
sihateverfilzt
Futur I
echwäert verfilzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfilzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfilzen
dugéifsverfilzen
hien/si,hatt/etgéifverfilzen
mirgéifeverfilzen
dirgéiftverfilzen
sigéifeverfilzen
Conditionnel Pass compos
echhttverfilzt
duhssverfilzt
hien/si,hatt/ethttverfilzt
mirhätteverfilzt
dirhttverfilzt
sihätteverfilzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfilz!
Plurielverfilzt!
verfilzt
verfilzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverfilzt
dugëssverfilzt
hie/si,hatt/etgëttverfilzt
mirgiverfilzt
dirgittverfilzt
sigiverfilzt
Pass compos
echsiverfilzt ginn
dubassverfilzt ginn
hien/si,hatt/etassverfilzt ginn
mirsiverfilzt ginn
dirsiddverfilzt ginn
sisiverfilzt ginn
Plus-que-parfait
echwarverfilzt ginn
duwaarsverfilzt ginn
hien/si,hatt/etwarverfilzt ginn
mirwareverfilzt ginn
dirwaartverfilzt ginn
siwareverfilzt ginn
Futur I
echwäert verfilzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfilzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verfilzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verfilzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verfilzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
filzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles