E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfilz-en verfilzen (D)feutrer, emmler (F)
Stammformen verfilz-enverfilz-tverfilz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfilz-en
duverfilz
hien/si,hatt/etverfilz-t
mirverfilz-en
dirverfilz-t
siverfilz-en
Pass compos
echhuverfilz-t
duhuesverfilz-t
hien/si,hatt/ethuetverfilz-t
mirhuverfilz-t
dirhuttverfilz-t
sihuverfilz-t
Plus-que-parfait
echhatverfilz-t
duhasverfilz-t
hien/si,hatt/ethatverfilz-t
mirhateverfilz-t
dirhatverfilz-t
sihateverfilz-t
Futur I
echwäert verfilz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfilz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfilz-en
dugéifsverfilz-en
hien/si,hatt/etgéifverfilz-en
mirgéifeverfilz-en
dirgéiftverfilz-en
sigéifeverfilz-en
Conditionnel Pass compos
echhttverfilz-t
duhssverfilz-t
hien/si,hatt/ethttverfilz-t
mirhätteverfilz-t
dirhttverfilz-t
sihätteverfilz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfilz!
Plurielverfilz-t!
verfilz-t
verfilz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverfilz-t
dugëssverfilz-t
hie/si,hatt/etgëttverfilz-t
mirgiverfilz-t
dirgittverfilz-t
sigiverfilz-t
Pass compos
echsiverfilz-t ginn
dubassverfilz-t ginn
hien/si,hatt/etassverfilz-t ginn
mirsiverfilz-t ginn
dirsiddverfilz-t ginn
sisiverfilz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverfilz-t ginn
duwaarsverfilz-t ginn
hien/si,hatt/etwarverfilz-t ginn
mirwareverfilz-t ginn
dirwaartverfilz-t ginn
siwareverfilz-t ginn
Futur I
echwäert verfilz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfilz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verfilz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verfilz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verfilz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
filz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles