E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
finalis-éier-en beenden (D) – finaliser (F)
Stammformen finalis-éier-enfinalis-éier-tfinalis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfinalis-éier-en
dufinalis-éier-s
hien/si,hatt/etfinalis-éier-t
mirfinalis-éier-en
dirfinalis-éier-t
sifinalis-éier-en
Passé composé
echhufinalis-éier-t
duhuesfinalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfinalis-éier-t
mirhufinalis-éier-t
dirhuttfinalis-éier-t
sihufinalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfinalis-éier-t
duhasfinalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatfinalis-éier-t
mirhatefinalis-éier-t
dirhatfinalis-éier-t
sihatefinalis-éier-t
Futur I
echwäert finalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert finalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffinalis-éier-en
dugéifsfinalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffinalis-éier-en
mirgéifefinalis-éier-en
dirgéiftfinalis-éier-en
sigéifefinalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfinalis-éier-t
duhässfinalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättfinalis-éier-t
mirhättefinalis-éier-t
dirhättfinalis-éier-t
sihättefinalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfinalis-éier!
Plurielfinalis-éier-t!
finalis-éier-t
finalis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgifinalis-éier-t
dugëssfinalis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttfinalis-éier-t
mirgifinalis-éier-t
dirgittfinalis-éier-t
sigifinalis-éier-t
Passé composé
echsifinalis-éier-t ginn
dubassfinalis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassfinalis-éier-t ginn
mirsifinalis-éier-t ginn
dirsiddfinalis-éier-t ginn
sisifinalis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarfinalis-éier-t ginn
duwaarsfinalis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarfinalis-éier-t ginn
mirwarefinalis-éier-t ginn
dirwaartfinalis-éier-t ginn
siwarefinalis-éier-t ginn
Futur I
echwäert finalis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert finalis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif finalis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif finalis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier finalis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles