E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virfinanzéieren vorfinanzieren (D)financer (F)
Stammformen virfinanzéierenfinanzéiert virvirfinanzéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfinanzéiere vir
dufinanzéiers vir
hien/si,hatt/etfinanzéiert vir
mirfinanzéiere vir
dirfinanzéiert vir
sifinanzéiere vir
Passé composé
echhuvirfinanzéiert
duhuesvirfinanzéiert
hien/si,hatt/ethuetvirfinanzéiert
mirhuvirfinanzéiert
dirhuttvirfinanzéiert
sihuvirfinanzéiert
Plus-que-parfait
echhatvirfinanzéiert
duhasvirfinanzéiert
hien/si,hatt/ethatvirfinanzéiert
mirhatevirfinanzéiert
dirhatvirfinanzéiert
sihatevirfinanzéiert
Futur I
echwäert virfinanzéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virfinanzéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirfinanzéieren
dugéifsvirfinanzéieren
hien/si,hatt/etgéifvirfinanzéieren
mirgéifevirfinanzéieren
dirgéiftvirfinanzéieren
sigéifevirfinanzéieren
Conditionnel Passé composé
echhättvirfinanzéiert
duhässvirfinanzéiert
hien/si,hatt/ethättvirfinanzéiert
mirhättevirfinanzéiert
dirhättvirfinanzéiert
sihättevirfinanzéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfinanzéier vir!
Plurielfinanzéiert vir!
virfinanzéiert
virfinanzéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivirfinanzéiert
dugëssvirfinanzéiert
hie/si,hatt/etgëttvirfinanzéiert
mirgivirfinanzéiert
dirgittvirfinanzéiert
sigivirfinanzéiert
Passé composé
echsivirfinanzéiert ginn
dubassvirfinanzéiert ginn
hien/si,hatt/etassvirfinanzéiert ginn
mirsivirfinanzéiert ginn
dirsiddvirfinanzéiert ginn
sisivirfinanzéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarvirfinanzéiert ginn
duwaarsvirfinanzéiert ginn
hien/si,hatt/etwarvirfinanzéiert ginn
mirwarevirfinanzéiert ginn
dirwaartvirfinanzéiert ginn
siwarevirfinanzéiert ginn
Futur I
echwäert virfinanzéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virfinanzéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif virfinanzéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif virfinanzéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier virfinanzéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
finanzéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles