E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
finanz-éier-en finanzieren (D) – financer (F)
Stammformen finanz-éier-enfinanz-éier-tfinanz-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echfinanz-éier-en
dufinanz-éier-s
hien/si,hatt/etfinanz-éier-t
mirfinanz-éier-en
dirfinanz-éier-t
sifinanz-éier-en
Passé composé
echhufinanz-éier-t
duhuesfinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfinanz-éier-t
mirhufinanz-éier-t
dirhuttfinanz-éier-t
sihufinanz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfinanz-éier-t
duhasfinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethatfinanz-éier-t
mirhatefinanz-éier-t
dirhatfinanz-éier-t
sihatefinanz-éier-t
Modale Futur I
echwäert finanz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert finanz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffinanz-éier-en
dugéifsfinanz-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffinanz-éier-en
mirgéifefinanz-éier-en
dirgéiftfinanz-éier-en
sigéifefinanz-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättfinanz-éier-t
duhässfinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethättfinanz-éier-t
mirhättefinanz-éier-t
dirhättfinanz-éier-t
sihättefinanz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfinanz-éier!
Plurielfinanz-éier-t!
finanz-éier-t
finanz-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgifinanz-éier-t
dugëssfinanz-éier-t
hie/si,hatt/etgëttfinanz-éier-t
mirgifinanz-éier-t
dirgittfinanz-éier-t
sigifinanz-éier-t
Passé composé
echsifinanz-éier-t ginn
dubassfinanz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassfinanz-éier-t ginn
mirsifinanz-éier-t ginn
dirsiddfinanz-éier-t ginn
sisifinanz-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarfinanz-éier-t ginn
duwaarsfinanz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarfinanz-éier-t ginn
mirwarefinanz-éier-t ginn
dirwaartfinanz-éier-t ginn
siwarefinanz-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert finanz-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert finanz-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif finanz-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif finanz-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier finanz-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
virfinanz-éier-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles