E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fixéieren fixieren (D) – fixer (F)
Stammformen fixéierenfixéiertfixéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfixéieren
dufixéiers
hien/si,hatt/etfixéiert
mirfixéieren
dirfixéiert
sifixéieren
Passé composé
echhufixéiert
duhuesfixéiert
hien/si,hatt/ethuetfixéiert
mirhufixéiert
dirhuttfixéiert
sihufixéiert
Plus-que-parfait
echhatfixéiert
duhasfixéiert
hien/si,hatt/ethatfixéiert
mirhatefixéiert
dirhatfixéiert
sihatefixéiert
Futur I
echwäert fixéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fixéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffixéieren
dugéifsfixéieren
hien/si,hatt/etgéiffixéieren
mirgéifefixéieren
dirgéiftfixéieren
sigéifefixéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfixéiert
duhässfixéiert
hien/si,hatt/ethättfixéiert
mirhättefixéiert
dirhättfixéiert
sihättefixéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfixéier!
Plurielfixéiert!
fixéiert
fixéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgifixéiert
dugëssfixéiert
hie/si,hatt/etgëttfixéiert
mirgifixéiert
dirgittfixéiert
sigifixéiert
Passé composé
echsifixéiert ginn
dubassfixéiert ginn
hien/si,hatt/etassfixéiert ginn
mirsifixéiert ginn
dirsiddfixéiert ginn
sisifixéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarfixéiert ginn
duwaarsfixéiert ginn
hien/si,hatt/etwarfixéiert ginn
mirwarefixéiert ginn
dirwaartfixéiert ginn
siwarefixéiert ginn
Futur I
echwäert fixéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fixéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif fixéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif fixéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier fixéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles