E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verflaach-en verflachen (D) – abrutir (F)
Stammformen verflaach-enverflaach-tverflaach-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverflaach-en
duverflaach-s
hien/si,hatt/etverflaach-t
mirverflaach-en
dirverflaach-t
siverflaach-en
Pass compos
echsiverflaach-t
dubassverflaach-t
hien/si,hatt/etassverflaach-t
mirsiverflaach-t
dirsiddverflaach-t
sisiverflaach-t
Plus-que-parfait
echwarverflaach-t
duwaarsverflaach-t
hien/si,hatt/etwarverflaach-t
mirwareverflaach-t
dirwaartverflaach-t
siwareverflaach-t
Modale Futur I
echwäert verflaach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verflaach-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverflaach-en
dugéifsverflaach-en
hien/si,hatt/etgéifverflaach-en
mirgéifeverflaach-en
dirgéiftverflaach-en
sigéifeverflaach-en
Conditionnel pass compos
echwierverflaach-t
duwiersverflaach-t
hien/si,hatt/etwierverflaach-t
mirwiereverflaach-t
dirwiertverflaach-t
siwiereverflaach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverflaach!
Plurielverflaach-t!
verflaach-t
verflaach-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles