E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
flackeren flackern (D)vaciller (F)
Stammformen flackerenflackertgeflackert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echflackeren
duflackers
hien/si,hatt/etflackert
mirflackeren
dirflackert
siflackeren
Pass compos
echhugeflackert
duhuesgeflackert
hien/si,hatt/ethuetgeflackert
mirhugeflackert
dirhuttgeflackert
sihugeflackert
Plus-que-parfait
echhatgeflackert
duhasgeflackert
hien/si,hatt/ethatgeflackert
mirhategeflackert
dirhatgeflackert
sihategeflackert
Futur I
echwäert flackeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geflackert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflackeren
dugéifsflackeren
hien/si,hatt/etgéifflackeren
mirgéifeflackeren
dirgéiftflackeren
sigéifeflackeren
Conditionnel Pass compos
echhttgeflackert
duhssgeflackert
hien/si,hatt/ethttgeflackert
mirhättegeflackert
dirhttgeflackert
sihättegeflackert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflacker!
Plurielflackert!
geflackert
flackeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opflackeren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles