E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
avantagéieren begünstigen (D)avantager (F)to benefit/ to advantage so. (E)
Stammformen avantagéierenavantagéiertavantagéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echavantagéieren
duavantagéiers
hien/si,hatt/etavantagéiert
miravantagéieren
diravantagéiert
siavantagéieren
Passé composé
echhunnavantagéiert
duhuesavantagéiert
hien/si,hatt/ethuetavantagéiert
mirhunnavantagéiert
dirhuttavantagéiert
sihunnavantagéiert
Plus-que-parfait
echhatavantagéiert
duhasavantagéiert
hien/si,hatt/ethatavantagéiert
mirhatenavantagéiert
dirhatavantagéiert
sihatenavantagéiert
Futur I
echwäert avantagéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert avantagéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifavantagéieren
dugéifsavantagéieren
hien/si,hatt/etgéifavantagéieren
mirgéifenavantagéieren
dirgéiftavantagéieren
sigéifenavantagéieren
Conditionnel Passé composé
echhättavantagéiert
duhässavantagéiert
hien/si,hatt/ethättavantagéiert
mirhättenavantagéiert
dirhättavantagéiert
sihättenavantagéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieravantagéier!
Plurielavantagéiert!
avantagéiert
avantagéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnavantagéiert
dugëssavantagéiert
hie/si,hatt/etgëttavantagéiert
mirginnavantagéiert
dirgittavantagéiert
siginnavantagéiert
Passé composé
echsinnavantagéiert ginn
dubassavantagéiert ginn
hien/si,hatt/etassavantagéiert ginn
mirsinnavantagéiert ginn
dirsiddavantagéiert ginn
sisinnavantagéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaravantagéiert ginn
duwaarsavantagéiert ginn
hien/si,hatt/etwaravantagéiert ginn
mirwarenavantagéiert ginn
dirwaartavantagéiert ginn
siwarenavantagéiert ginn
Futur I
echwäert avantagéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert avantagéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif avantagéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif avantagéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier avantagéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles